Na lekárov ako na zvieratá..

Autor: Erik Šino | 22.1.2013 o 23:13 | (upravené 22.1.2013 o 23:42) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  914x

Návrh na trestnoprávnu zodpovednosť lekárov, zdravotných sestier a iných zdravotníckych pracovníkov chce presadiť ministerka Zvolenská ako možnú ochranu pacientov pred tým, aby neboli ohrozované ich životy a zdravie počas štrajkov aké sme mohli zažiť za uplynulé roky.

 

Návrh, ktorý chce ministerka aby poslanci schválili už na najbližšej schôdzi, bol podaný ako poslanecký.

Nemôžu a nemohli sa teda k nemu vyjadriť iné ministerstvá, verejnosť či inštitúcie, ktorých sa dotkne. Zdá sa mi to ako celkom jednoznačné stanovisko bez akejkoľvek možnosti vyjadrenia sa druhých strán, ktoré to budú musieť jednoducho akceptovať. Je to vlastne ako v dávnych časoch, bez možnosti reakcie a námietok voči zákonom, ktoré boli prijímané.

 

Nechcem tú písať o tom, či je to správne, alebo nie. V prvom rade je zdravie pacientov - s tým nemôžem nesúhlasiť. Avšak, jednať s lekármi a so všetkými zdravotníckymi pracovníkmi ako s obyčajnými zvieratami  - to je podľa môjho názoru zlé a vulgárne. Je to neetické použitie vládnej sily proti normálnemu, zdravému rozumu. Všetkým zdravotníckym pracovníkom vyplýva či už zo zákona, alebo z prísahy morálna povinnosť starať sa o zdravie pacientov. Ako som písal, nejdem tu polemizovať, či je to správne, alebo nie.

 

To, čo by som chcel napísať je, prečo sa táto situácia musí riešiť takýmto neetickým spôsobom..?

Prečo radšej neriešime tie podstaty, tie impulzy, ktoré k tomuto vedú..?

 

Prečo sa ministerstvo zdravotníctva SR a nie len to, ale celá vláda nesnaží o tom, aby sa zdravotníctvo na Slovensku dostalo na inú, lepšiu úroveň. Na úroveň, kde budú spokojní pacienti, lebo sa im budú venovať spokojní lekári, ktorí sú dobre zaplatení za svoju prácu, sú motivovaní a majú k diposzícii dostatok všetkého, čo na svoju prácu potrebujú.

 

Skúsme sa zamyslieť nad tým, prečo lekári štrajkujú.. Áno, 90% z Vás napadne jediné - peniaze, platy, mzdy.. akokoľvek to už nazveme. A bohužiaľ je to častokrát jedinou motiváciou všetkých zdravotníckych pracovníkov k tomu aby sa snažili. ( nechcem hovoriť o zdravotníkoch z LSPP, RZP  - tým patrí môj obdiv, lebo sa snažia za každých okolností zachrániť ľudský život a pomôcť človeku ). Z vlastných skúseností viem, aké je niekedy neľahké pre lekárov sa dostať k špeciálnemu zdravotnému materiálu, lebo je drahý a riaditeľ už nemá na zaplatenie dlhov a tak firma nedodá ( bol som svedkom tohoto niekoľkokrát ). A pracovať v takýchto podmienkach, kedy by bola aj chuť, ale nie s čím..

 

Skúsme teda spoločne vymyslieť ako toto všetko zmeniť. Aby lekári nemuseli štrajkovať, aby všetci pracovníci v zdravotníctve ako takom, boli spokojní, motivovaní k maximálnemu úsiliu vo svojej práci... Skúsme dosiahnúť to, aby pacienti boli spokojní po ošetrení, po operácii, po hospitalizácii, po návšteve akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia v SR..

 

Ako? to je otázka.. treba toho veľa, treba zmeniť systém financovania nemocníc, treba zmeniť katalogizáciu výkonov v nemocniciach, treba zmeniť systém verejného zdravotného poistenia ( nie unitárny systém ).. treba toho veľa, veľa, veľa.. Možno sa niečo nové už pripravuje, zmeny. Návrhy sú.. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?